Sağlık Rehberi

ANA Testi

Antikorlar enfeksiyonlardan korunmanızı sağlayan proteinlerdir. Vücut yabancı proteinle (antijen) karşılaşınca savunma mekanizması olarak salgılanır. Bu normaldir. Ancak vücudumuz kendi bağışıklık sistemi hücrelerini tanımaz ve onlara karşı immun yanıt geliştirirse bu otoimmünitedir. Kişinin kendi proteinlerine karşı gelişen antikorlar da oto antikor olarak adlandırılır.

ANA (anti nükleer antikorlar) hücre çekirdeği bileşenlerine karşı oluşturulmuş antikorlardır. Bunların sayısı otoimmün hastalıklarda artar.

ANA Testi bu otoantikorların miktar ve cinsini ölçer. Lupus, ilaca bağlı lupus, skleroderma, Sjögren sendromu, polimiyozit, dermatomiyozit, miks bağ dokusu hastalığı, otoimmün hepatit gibi otoimmün hastalıklarda hastanın kanında bulunur. Bazen haşimato tiroidide de zayıf titrede pozitiflik görülebilir.

Otoantikorlar toplumun büyük bir kısmında bulunur. Toplumun %5’inde sayıları artmıştır. ve bu toplumun % 5’inin yarısında otoimmün hastalığa yol açar. ANA titresinin 1:40 ve daha az olması normal kabul edilir.

ANA Testi

indirek immün floresein ve Elisa olmak üzere 2 tipte yapılabilinir. Boyama şekline göre periferik , homojen, granüler, diffüz, nukleolar ve benekli olarak adlandırılır. Boyama şekli ile hastalık arasında bağlantı vardır. romatoloji doktoru tarafından yapılan ayrıntılı muayene ve testlerle otoimmün hastalığın olup olmadığı belirlenir.

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.