Hizmetlerimiz

Alerji Testleri

Alerjen maddelere karşı gelişmiş IgE karakterindeki antikorlar, hastadan alınacak kan örneğinde alerji testi yapılarak araştırılmaktadır. Alerjinin oluşmasında IgE adı verilen antikorlar çok önemlidir. Alerjinin tanısı da hastanın vücudunda alerjen için özgül IgE antikorlarının olup olmadığının araştırılması esasına dayanır. Immünoglobülin E (IgE), allerjik reaksiyonlarla ilişkili bir proteindir ve normalde kanda çok küçük miktarlarda bulunur. IgE, vücudun bağışıklık sisteminin bir bileşeni olarak (antikor) saldırganlara karşı savunma fonksiyonu görür. Allerjiye yatkın biri, bir allerjene (besinler, otlar veya hayvan tüyü) ilk kez maruz kaldığında, o kişi duyarlı hale gelir. Vücut potansiyel allerjeni yabancı bir cisim olarak algıladığında kan dolaşımınızdaki mast hücrelerine ve bazofillere bağlanan spesifik bir IgE antikoru üretir. Bu araştırma şüpheli tek bir antikora yönelik olabileceği gibi en sık karşılaşılabilen 35 alerjene karşı (CLA_TOP 35 Allergen), Astım hastalığı olanlarda Solunumsal Alerjenler PHADIATOP paneli (Solunumsal Allerjenler) veya çocuklarda solunumsal ve gıda alerjenlerine karşı bakılan ALATOP (Pediatrik Solunumsal + Gıda Allerjenleri) paneli mevcuttur. Alerji Kan testleri için değişik yöntemler vardır. Yüksek kaliteli kan testleri cilt alerji testlerine göre oldukça spesifik yöntemlerdir.

Bir kişide alerji belirtileri tekrarlıyor ve bu belirtieri belirli bir şeyin başlattığı düşünülüyorsa (örneğin bir gıda veya belirli çevre koşulları) ve diğer aile bireylerinin allerjiye sahip olduğu düşünülüyorsa bu alerji testlerin yapılması gerekebilir. Bir veya birden fazla sayıda maddeye allerjiniz olduğunu düşündüren belirtiler ve bulgularınız olduğunda genellikle allerjen-spesifik IgE antikor testi istenir.

Prick testlerine (deri testi) oranla özgüllüğü daha fazladır. Alerji kan testlerinin hastanın içtiği ilaçlardan etkilenmemesi gibi bir avantajı vardır. Hasta antihistaminik kullanmakta ise cilt testleri yapılamamaktadır. Hastada yaygın cilt rahatsızlığı var ise yine cilt testleri yapılamaz. Bu durumda kan testleri yapılabilir.

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.