Hizmetlerimiz

Parazit Bakıları

Parazit, diğer bir canlının üzerinde veya içinde, onun zararına olarak yaşamaya alışmış canlı anlamına gelir. Parazit bu şekilde beslenmesini ve korunmasını kolayca sağlar. Kan, doku ve bağırsak parazitliği gibi değişik şekillerde olabilir. Parazitler tek hücreli veya çok hücreli olabilirler. Bağırsak Kurdu parazitlerden biridir. Parazitler doğada toprakta, suda ve bitkiler üzerinde bulunabilirlerse de, esas kaynak insan ve hayvanlara ait dışkı, idrar, balgam, cinsel organ salgıları veya kan gibi maddelerde bulunur.

Vücutta Parazit Belirtileri

Parazit tarafından konak seçilmiş insanda bu ikili beslenme sebebi ile bazı hastalık belirtileri olabilir. Bunlar genellikle ishal, ani gerçekleşen aşırı kilo kaybı, kusma, ağız kokusu, Burun kaşıntısı, gece ağız akıntısı, makatta kaşınma şeklinde sıralanabilir.

Özellikle toprakla, kirli sularla veya sokak hayvanları ile iletişim halinde olan çocuklarda paraziter bulaşma sıkça olur ve kontamine olan çocuk diğer aile üyelerine de parazit taşıyabilir. Parazit bulaşmaları halinde hekim tarafından uygulanacak tedavi tüm aileye yönelik olmalıdır.

Parazit Testi Yöntemleri

Mikroskobik İnceleme: Bu yöntemde parazit bulaşmasından şüphelenilen hastadan bir miktar gaita (dışkı) örneği alınır ve mikroskop altında incelenir. Parazit yumurtası var ise bu yöntemle tespit edilebilir.

Selefon Bant Yöntemi: Küçük yaştaki çocuklardan dışkı örneği almak kolay değildir. Bu sebeple çocukların makat bölgesine selefon bant yapıştırılır ve bir süre beklenir. Sonrasında mikroskop altında incelenen bu bantta eğer varsa parazit yumurtaları tespit edilebilir.

Bunun dışında kanda yaşayan daha ciddi parazitleri tespit etmek için kan testi yapmak gerekmektedir. Parazit testi yapmadan önce mikroskobik uygulamada dışkıya boyama yapılması parazit yumurtasının daha kolay tespit edilmesine yardım edebilir ve bu yöntemle yumurtanın hangi parazit türüne ait olduğunu saptamak ta daha kolaydır.

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.