×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç

COVID-19 PCR ve Antikor Testleri Hakkında Bilgilendirme

 COVID-19 PCR ve Antikor Testleri Hakkında Bilgilendirme

Covid-19 PCR Testi virüsün RNA’sının tespitine dayanan bir testtir ve üst solunum yolu salgılarından (burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü) çalışılmaktadır. Direkt olarak virüsün tespitine dayanır ve virüs ile karşılaştıktan sonraki 2-14 gün içerisinde pozitif olması beklenir. Ancak eğitimi yeterli olmayan personel tarafından alınan sürüntü örnekleri, uygunsuz kit malzemeleri kullanımı ve testi yorumlayabilecek uzman doktor yokluğunda virüs ile karşılaşılmış olunsa bile POZİTİF sonuç alınmayabilir.

Onaylanmış PCR testleri SARS-CoV-2’nin genom dizisine spesifik olduğundan özgüllüğü %100‘dür.

POZİTİF sonuç SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olduğunuzu gösterir. Virüsü taşıdığınız ve bulaştırıcı olduğunuz anlamına gelir ve etrafınızdakilere bulaştırmamanız için belirtiniz olmasa dahi kendinizi, aile üyeleri de dahil olmak üzere herkesten en az 14 gün izole etmeniz gerekmektedir.

NEGATİF sonuç örneği verdiğiniz gün virüs taşımadığınız ve/veya virüs yükünüzün kullanılan test metodu ile belirlenebilen düzeyden (tespit sınırı) düşük olduğunu gösterir. NEGATİF sonuç bu tarihten sonra SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olmayacağınız anlamına gelmez.

Talatpaşa Laboratuvar Grubu olarak “UNIMA 96 Real Time PCR” marka PCR cihazında IVD-CE onaylı “Bosphore Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) Saptama Kiti” kullanılmaktadır ve 3 saat içerisinde sonuç verilmektedir.

İZMİR'DE COVİD-19 ANTİKOR TESTLERİ

Anti-SARS-Cov-2 IgG ve IgM antikor testleri kan örneğinden ELİSA ve ECLİA yöntemleri ile çalışılmaktadır. IgM tipi antikorlar Covid-19 virüsü ile enfekte olmuş olabileceğinizi ve immün sisteminizin cevap vermeye başladığını gösterir. IgM pozitifliği enfeksiyonun erken dönemlerinde tespit edilir ve enfeksiyonun hala devam ettiğini veya yakın zamanda bir Covid-19 enfeksiyonundan kurtulmuş olduğunuzu ifade eder. IgM tipi antikorlar bir süre sonra kaybolur.

IgG tipi antikorlar ise yeni veya daha eski dönemde geçirilen SARS-CoV-2 enfeksiyonunu ve üretilen bağışık cevabı gösterir. Genellikle enfeksiyonun 1. haftasından itibaren pozitif olur; en yüksek seviyeye 15-20. günlerde ulaşır. Ayrıca IgG tipi antikorlar aşı sonrasında üretilen bağışık yanıtın göstergesi olarak kullanılabilir. IgG ise şu ana kadar bilinen verilere göre 6-8 aydan daha uzun süre varlığını göstermektedir.

Talatpaşa Tıp Laboratuvarında SARS-CoV-2 IgG ve IgM antikor testleri Beckman DxI (USA) ve Vidas (Fransa) immunanalizörleri ile yapılmakta ve markaların kendilerine ait orijinal kitleri kullanılmaktadır.

Test sonuçlarınız aşağıdaki tabloda özetlendiği gibi değerlendirilmelidir:

Anti SARS-Cov-2 IgG

İmmünoenzimatik kemilüminesan yöntemi ile tayin edilmiştir. Virüse maruz kalındığını ve uzun dönem bağışıklığı gösterir. Enfeksiyon tanısında kullanılmamalı, diğer klinik bulgu ve laboratuvar testleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Semptomların başlangıcından 1 hafta-10 gün geçtikten sonra bakılması önerilir.

Testin özgüllüğü: %99.8

Testin Pozitif Bulma Oranı (Hassasiyeti):

0-6 gün                       %70                            

7-14 gün                     %95

>14 gün                       %99

>18 gün                       %100

Negatif: Virüse karşı antikor üretiminin gerçekleşmediğini gösterir. Covid-19 enfeksiyonunun erken dönemlerinde veya immünosupresif hastalarda negatif sonuçlar elde edilebilir. Semptomatik hastalarda PCR testi ile takip önerilir. Bu test aktif veya yeni oluşmuş Covid-19 hastalığını dışlamak için kullanılmamalıdır.

Pozitif: Yeni veya daha eski dönemde geçirilen SARS-CoV-2 enfeksiyonunu ve üretilen bağışık cevabı gösterir. Akut SARS-Cov-2 tanısında kullanılmamalıdır. Koruyucu bağışıklık oluştuğu anlamı yalnız bu test baz alınarak çıkarılamaz. Üretilen antikor miktarının immünite ile korelasyonu ve ikinci defa enfeksiyona karşı koruyuculuğu henüz bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda kritik hastalardaki IgG düzeyleri hastalığı hafif geçirenlere göre daha düşük bulunmuştur.

Anti SARS-Cov-2 IgM

ELFA (Enzim Bağlantılı Floresan Testi) yöntemi ile tayin edilmiştir. Enfeksiyonun en erken döneminde üretilen bağışıklık sistemi yanıtını oluşturur. Yapılan çalışmalarda semptomların başlangıcından 2-4 gün sonra oluştuğu, 14-20 günde en yüksek seviyeye ulaştığı ve sonrasında düşüşe geçtiği gösterilmiştir.

Testin özgüllüğü: %99.4 

Testin Pozitif Bulma Oranı (Hassasiyeti):

0-6 gün                       %18                            

7-14 gün                     %71

>14 gün                       %100

Negatif: Testin negatif olması enfeksiyon varlığını dışlamaz. Enfeksiyonun erken dönemlerinde negatif sonuç çıkabilir. Klinik bilgiler, akciğer BT ve anamnez mutlaka değerlendirilmeli, enfeksiyon şüphesi varsa, testin 7 ila 10 gün sonra tekrar edilmesi önerilmelidir.

Pozitif: Covid-19 virüsü ile enfekte olmuş olabileceğinizi ve immün sisteminizin cevap vermeye başladığını gösterir. IgM tespit edildiğinde hala enfekte olabilirsiniz veya yakın zamanda bir Covid-19 enfeksiyonundan kurtulmuş olabilirsiniz. Aktif enfeksiyonu doğrulamak için PCR testi gerekebilir. Yapılan çalışmalarda kritik hastalardaki IgM düzeyleri hastalığı hafif geçirenlere göre daha yüksek bulunmuştur.

 

Gereğini bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.

 

Uzm. Dr. Serdar SEVEN   Uzm. Dr Selma GÖLLER     Uzm. Dr. Mehtap ULUSOY AL   Prof. Dr. Ahmet VAR

Tıbbi Biyokimya Uzmanı  Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı   Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı        Tıbbi Biyokimya Uzmanı

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.