×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç

Covid-19 PCR Testi İzmir

 Covid-19 PCR Testi İzmir

PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) son zamanlarda   koronavirüs salgını nedeniyle hayatımıza girmiş ve artık aşina olduğumuz bir test yönteminin adı.  PCR, herhangi bir virüs ya da bakterinin çok az sayıda olsa bile yakalanmasını sağlayıp kimliğini belirleyen ileri moleküler bir tanı yöntemidir ve günümüzde Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevcut korona virüs enfeksiyonunun tanısında öncelikli olarak önerilmektedir. Testin pozitif çıkması, test esnasında virüs veya bakterinin aktif olarak vücutta bulunması anlamına gelir. Bu sebeple test numunesinin virüsün varlığının bulunduğu yerden doğru şekilde alınması çok önemlidir. Covid-19 enfeksiyonunda örnek sürüntü yöntemleri ile boğaz ve burun salgılarından, akciğerde bir belirti varsa balgamdan veya kişi entübe ise direkt solum yolu içerisinden alınır.

NE ZAMAN PCR YAPTIRMALIYIM?

  1. Eğer yakın temas şüphesi varsa,
  2. Yurtdışına çıkacaksanız
  3. COVİD-19 hastalığını düşündüren bulgulardan birine sahipseniz,

PCR testi yaptırmalısınız.

KİMLER YAKIN TEMASLI SAYILIR?

  1. Taşıyıcı birisi ile birlikte yaşayan kişiler
  2. Taşıyıcı biriyle doğrudan fiziki teması (örneğin sarılma, kucaklaşma, tokalaşma vb) olmuş kişiler
  3. Taşıyıcı birinin salgılarıyla korunmasız ve doğrudan teması olmuş kişiler (örneğin üzerlerine doğru öksürme veya kullanılmış mendile dokunmalarıyla vb)
  4. “Yüz yüze” 1 metre mesafe içerisinde 15 dakikadan uzun bir süre yakın teması olmuş kişiler (örneğin aynı araç içerisinde seyahat, kapalı mekan toplantıları vb)

HANGİ PCR TESTİ GÜVENLİ?

PCR temelli tanı kitleri aslında oldukça güvenilirdir. Burada önemli olan bu kitlerin akredite olup gerekli belgeleri sağlaması, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması ve kalite kontrol programlarına katılarak doğruluğunun kanıtlanmasıdır. Uygun kitle beraber testleri çalışıp yorumlayabilecek nitelikli sağlık personeli ve uzman hekimler de çok önemlidir

ANTİKOR DÜZEYİME NEDEN BAKTIRMALIYIM?

PCR test pozitif çıkan hastaların hastalık ve iyileşme sürecini ve sonrasında bağışıklık durumlarını takip etmek için antikor testlerini yaptırmaları önerilir. Yakın tarihte temas öyküsü yoksa ve Covid 19 geçirip geçirmediğinizi merak ediyorsanız veya enfeksiyondan sonra koruyucu olduğu düşünülen IgG antikoru üretip üretmediğinizi bilmek istiyorsanız IgG antikoru baktırmalısınız. PCR testiniz pozitif ve hala enfeksiyonun devam edip etmediğini veya iyileşme sürecine girip girmediğinizi merak ediyorsanız IgM ve IgG beraber baktırabilirsiniz.

ANTİKOR TESTLERİ GÜVENLİ Mİ?

ELISA veya diğer immün tabanlı testler güvenilirdir. Kart testlerin güvenilirliği oldukça azdır. Sonucunuzun doğru olarak rapor edilmesi aşılanma için bir gösterge olacağından bu test için mutlaka ELISA tabanlı onaylı testlerin kullanıldığı bir merkeze başvurunuzu yapın.

HANGİ ANTİKORLAR VAR?

Covid-19 tanısında en sık kullanılan iki tip antilor vardır:

  1. Anti SARS-Cov-2 IgG
  2. Anti SARS-Cov-2 IgM

Anti SARS-Cov-2 IgG

Daha önceleri virüse maruz kaldığınızı ve Covid-19 enfeksiyonu geçirdiğinizi gösterir. Aynı zamanda uzun dönem bağışıklığı için bir gösterge olarak kullanılabilir. Enfeksiyon tanısında kullanılmaz, diğer klinik bulgu ve laboratuvar testleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Semptomların başlangıcından en az 1 hafta-10 gün geçtikten sonra bakılması önerilir.

Negatif: Virüse karşı antikor üretiminin gerçekleşmediğini gösterir. Covid-19 enfeksiyonunun erken dönemlerinde veya immünosupresif hastalarda negatif sonuçlar elde edilebilir. Semptomatik hastalarda PCR testi ile takip önerilir. Bu test aktif veya yeni oluşmuş Covid-19 hastalığını dışlamak için kullanılmamalıdır.

Pozitif: Yeni veya daha eski dönemde geçirilen SARS-CoV-2 enfeksiyonunu ve üretilen bağışık cevabı gösterir. Akut SARS-Cov-2 tanısında kullanılmamalıdır. Koruyucu bağışıklık oluştuğu anlamı yalnız bu test baz alınarak çıkarılamaz. Üretilen antikor miktarının immünite ile korelasyonu ve ikinci defa enfeksiyona karşı koruyuculuğu henüz bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda kritik hastalardaki IgG düzeyleri hastalığı hafif geçirenlere göre daha düşük bulunmuştur.

Anti SARS-Cov-2 IgM

Enfeksiyonun en erken döneminde üretilen bağışıklık sistemi yanıtını oluşturur. Yapılan çalışmalarda semptomların başlangıcından 2-4 gün sonra oluştuğu, 14-20 günde en yüksek seviyeye ulaştığı ve sonrasında düşüşe geçtiği gösterilmiştir. Bu nedenle semptomlar başladıktan 1 hafta ve sonrasında bakılması önerilir

Negatif: Testin negatif olması enfeksiyon varlığını dışlamaz. Enfeksiyonun erken dönemlerinde negatif sonuç çıkabilir.

Pozitif: Covid-19 virüsü ile enfekte olmuş olabileceğinizi ve immün sisteminizin cevap vermeye başladığını gösterir. IgM tespit edildiğinde hala enfekte olabilirsiniz veya yakın zamanda bir Covid-19 enfeksiyonundan kurtulmuş olabilirsiniz. Aktif enfeksiyonu doğrulamak için PCR testi gerekebilir. Yapılan çalışmalarda kritik hastalardaki IgM düzeyleri hastalığı hafif geçirenlere göre daha yüksek bulunmuştur.

İZMİR’DE PCR VE ANTİKOR TESTLERİNİ NEREDE YAPTIRABİLİRİM?

Maalesef İzmir pandeminin en fazla etkilediği illerden biri konumunda.  Sosyoekonomik koşullar, yoğun nüfus, organize sanayi bölgeleri, göç, liman ticareti, turizm, canlı şehir yaşantısı ve daha birçok etken bu sürece katkı sağlamış olabilir. PCR ve antikor testleri gerekli hijyen koşullarının sağlandığı, tüm sağlık önlemlerinin alındığı ve sertifikalı, onaylanmış kitlerin kullanıldığı merkezlerde, alanında uzman kişiler tarafından doğru örnekler alınarak yaptırılmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde hatalı pozitif veya hatalı negatif sonuçlar rapor edilecek ve hasta, hasta yakınları ve aynı zamanda toplum sağlığı açısından istenmeyen sonuçlar doğabilecektir. Unutulmamalıdır ki sağlık ciddi bir iştir ve Covid-19 enfeksiyonunun ölüm riski taşıdığı bu pandemi sürecinde doğru analizlerin yapılması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle İzmir'de corona testi yapan hastaneler ve laboratuvarları incelerken Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış merkezlerİ tercih etmelisiniz.  İzmir’de Talatpaşa Tıp Laboratuvarlar Grubu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır ve ISO 9001:2015 kalite belgesine sahiptir. Laboratuvar alanlarında uzman hekimleri ve sağlık personeli ile en hızlı ve güvenilir sonucu vermeyi garanti etmektedir. Bu amaçla Covid-19 hastalığında İzmir’de yaşayanlara doğru ve hızlı sonuç vermek için en gelişmiş teknikler ve en yeni test kitleri kullanılır. Talatpaşa Laboratuvarları Bayraklı Şubesinde Covid-19 tanısı için uluslararası sertifikalara sahip (IVD-CE onaylı), yurtdışı ve yurtiçi kalite programlarına katılmış Bosphore Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) Saptama Kiti kullanılmaktadır.  Bu kit Real-Time PCR temeline dayanan çok yüksek hassasiyet ve özgüllüğe sahip bir tanı kitidir. Yurtdışında İtalya, Fransa ve İngiltere’de pandemi süresince saha ve klinik çalışmalarda kullanılmış ve ilgili ülkelerin sağlık bakanlıkları tarafından doğruluğu kabul edilen tek Türk markasıdır. Antikor testlerinde ise uluslararası diagnostik markaları olan Biomerieux, Vidas (Fransa) ve Beckman Coulter (USA) kitler kullanılır ve uzman hekimler tarafından raporlanır. Bu nedenle hem PCR hem de antikor testlerinizi İzmir’de Talatpaşa Tıp Laboratuvarlarının tüm şubelerinde güvenle yaptırabilirsiniz. Eğer evinizden örnek alınmasını isterseniz randevu için 0 (553) 173 53 03 numaralı kurumsal hat ile iletişime geçebilirsiniz. Evinize kadar gelen deneyimli sağlık teknisyenleri gerekli numunelerinizi itina ile alacaktır.

Evde Numune Alma İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Talatpaşa Laboratuvarlar Grubu olarak İzmir ili içerisinde veya Manisa, Aydın, Balıkesir gibi civar illerde de Covid-19 (koronavirüs) PCR testi için üst düzey hijyen koşulları ve tecrübeli personellerimizle evde veya işyerinde numune alma hizmeti ile yanınızdayız. 

 

 

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.