×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç

QUANTIFERON Testi

 QUANTIFERON Testi

Tüberküloz bütün yaş gruplarında görünen ve tüm sistemleri tutan önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir.

Dünya nüfusunun 1/3’ünün MYCO bacterium tüberculosis latent olarak enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Latent tüberküloz enfeksiyonu olan bireylerde yaşam boyu aktif tüberküloz gelişme riski %5-15'tir. Olguların çoğu enfeksiyondan sonraki ilk 5 yıl içerisinde ortaya çıkmaktadır. LTBE tanısında altın standart bulunmamaktadır. Son yıllara kadar LTBE tanısında kullanılan tek tanı yöntemi tüberkülin deri testi idi. Buna karşın TDT-BCG aşısı olanlarda ve tüberküloz dışı mikobakterilerle karşılaşan bireylerde yanlış pozitif, hücresel bağışıklık yetmezliği olan bireylerde, küçük çocuk ve yaşlılarda yanlış negatif sonuç verebilmektedir. Ayrıca TDT’de endürasyon çapının değerlendirilmesi subjektif olabilmektedir.

Son yıllarda kullanıma giren interferon gama salınım testleri bu kıstlamaları önemli ölçüde ortadan kaldırmıştır.

M.tuberculosis genomunun “region of differen-ce-1 (RD1)” bölgesi tarafından kodlanan, BCG suşlarında ve M.kansasii, M.szulgai veM.marinum dışındaki tüberküloz dışı mikobakterilerde bulunmayan ESAT-6, CFP-10 veTb7.7 antijenleriyle uyarılmış periferik kan mononükleer hücrelerinden salınan interferongama ölçülmektedir. Bu nedenle son yıllarda yüksek gelir seviyesine sahip ülkelerde LTBEtanısında İGST yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

 
(3) (PDF) Evaluation of QuantiFERON®-TB Gold in Tube Test and Tuberculin Skin Test in the Diagnosis of Mycobacterium tuberculosis Infection. Available from: https://www.researchgate.net/publication/316857627_Evaluation_of_QuantiFERONR-TB_Gold_in_Tube_Test_and_Tuberculin_Skin_Test_in_the_Diagnosis_of_Mycobacterium_tuberculosis_Infection [accessed Aug 13 2022].

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.