×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Mikrobiyoloji Testleri

TEST ADI

Boğaz Kültürü

SİNONİM

Orofarenks Kültürü, A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Kültürü

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Kültür için örnek alınırken ağız içinde gıda artığı bulunmaması gerekir. Açlık/tokluk önemli değildir. Antibiyotik alan hastalarda, antibiyotiğin son dozu üzerinden 3 gün geçtikten sonra yapılması önerilir.

NUMUNE TİPİ

Boğaz sürüntü örneği

NUMUNE KABI

Transport besiyeri (stuart, amies vb.), steril boğaz swab tüpü, N.Gonorrhoea ve C.Dyphteria şüpheli olgular için farklı gereksinimler vardır, bu olgular için laboratuvar ile görüşülmelidir (farklı transport ortamları kullanılmaktadır).

NUMUNE RET NEDENLERİ

Uygunsuz alım

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

İki gün sonra 11:00

AÇIKLAMA

Boğaz ağrılarının çoğunluğu enfeksiyonlara bağlıdır. Bu enfeksiyonlar başlıca virüs ve bakteri cinsi mikroplarla oluşur. Boğaz enfeksiyonlarının %80-85’i virütik, %10-20’si bakteriyeldir. Birçok bakteri boğaz enfeksiyonu yapabilmekle birlikte, bunların içinde en önemlisi A grubu beta hemolitik streptokoklardır. Boğaz kültürü, boğazda hastalık etkeni bakterilerin, özellikle beta hemolitik streptokokların saptanmasında kolay ve ucuz bir yöntemdir. Tedaviden önce etkenin saptanmasında ve tedavinin yönlendirilmesinde kullanılır.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.