×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Hematoloji Testleri

TEST ADI

Fibrinojen

SİNONİM

Faktör I, fibrinogen, PT, aPTT, DIC

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Test öncesi hastalık ve kullanılan ilaçlar konusunda laboratuvar bilgilendirilmelidir. Pıhtılaşmayı önleyici ilaç alındıktan sonraki 4 saat içinde kan örneği alınmaması önerilir.

NUMUNE TİPİ

Sitratlı plazma

NUMUNE KABI

Mavi kapaklı tüp

NUMUNE RET NEDENLERİ

Pıhtılı, hemolizli, heparinli numuneler, uygunsuz kan/antikoagülan oranları

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün 2 saat sonra

AÇIKLAMA

Fibrinojen (faktör I), karaciğerde sentezlenen ve kan pıhtılaşması sırasında trombin tarafından fibrine dönüştürülen bir plazma glikoproteinidir. Kanın pıhtılaşmasında görev alır. Fibrinojen düzeyi esas olarak edinilmiş ya da konjenital orjinli faktör I konsantrasyonunda artış ya da azalmasının saptanması, yaygın damar içi pıhtılaşma (DIC) ve fibrinolizin düzeyinin belirlenmesi ve tedavinin izlenmesinde kullanılmaktadır. Fibrinojen akut faz reaktanı olup, bir çok hastalıkta konsantrasyonu artar (diyabet, kompanse intravasküler pıhtılaşma, obesite, gebelik,östrojen tedavisi, akut ya da kronik inflamatuar hastalıklar, siroz, nefrotik sendrom gibi). Otozomal resesif olarak kalıtılan afibrinojenemi, hipofibrinojemi durumlarında, fibrinolitik ajanlarla tedavide, akut ya da dekompanse intravasküler pıhtılaşma gibi durumlarda ise fibrinojen düzeyi düşer.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.