×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Klinik Biyokimya Testleri

TEST ADI

CK-MB

SİNONİM

Kreatin Kinaz-MB, CPK-MB, Creatin Kinase-MB isoenzyme

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Serum

NUMUNE KABI

Sarı veya kırmızı kapaklı tüpler

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hemoliz, lipemi, ikter

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün 2 saat sonra

AÇIKLAMA

CK ölçümleri, myokard enfarktüsünün tanı ve tedavi takibinde kullanılmaktadır ve ayrıca kas tahribatının en duyarlı göstergesidir. CK, kas nekrozu veya rejenerasyonu meydana gelen her durumda yüksektir ve bu nedenle, Duchenne-müsküler distrofi gibi miyopatilerin büyük bir kısmında ve rabdomiyoliz gibi kas nekrozuyla ilişkili koşullarda yüksektir. Sağlıklı bireylerde, total serum CK aktivitesi esas olarak CK-MM’den oluşurken diğer CK izoenzimleri düşük miktarlarda bulunur veya tespit edilemez. CK-MB, kalp kasında değişken düzeylerde, iskelet kasında ise çok düşük bir düzeyde bulunur. CK-MB, kalp kası hücrelerinde bulunan bir enzim olduğundan kalp kası hasarını belirlemek için kullanılan önemli bir biyomarkerdir. Özellikle kalp krizi (miyokard enfarktüsü) tanısında yaygın olarak kullanılır.

CK-MB seviyeleri şu durumlarda yükselebilir:

  • Miyokard enfarktüsü (kalp krizi)
  • Kalp cerrahisi veya diğer kalp hasarları
  • Bazı kalp hastalıkları ve inflamasyonlar

 CK-MB düzeyleri, kalp krizi başladıktan yaklaşık 3-6 saat sonra yükselmeye başlar, genellikle 12-24 saat içinde zirveye ulaşır. CK-MB seviyeleri, zirveye ulaştıktan sonra düşmeye başlar ve genellikle 48-72 saat içinde normal seviyelere geri döner.

CK-MB testinin sonuçları, genellikle troponin testleri ile birlikte değerlendirilir. 

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.