×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Klinik Biyokimya Testleri

TEST ADI

LDH

SİNONİM

Laktat Dehidrogenaz, LD

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Serum ve heparinize plazma. Serumu en kısa zamanda pıhtıdan ayrıştırınız. Eritrositler serumdan/plazmadan 150 kat daha fazla LDH aktivitesi içerdiği için hemolize numuneler kullanılmamalıdır.

NUMUNE KABI

Sarı, kırmızı, yeşil kapaklı tüpler

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hemoliz, lipemi, ikter

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün 2 saat sonra

AÇIKLAMA

Vücudun tüm hücrelerinde, hücrenin sitoplazmasında bulunur. Serumdaki ölçülebilir toplam LDH, LDH-1’den LDH-5’e kadarki 5 izoenzimin aktivitelerinden oluşur. Dokudaki LDH konsantrasyonu plazmadakinden 500 kat daha yüksek olduğu için, dokunun küçük bir miktarında tahribat meydana gelmesi bile LDH aktivitesinde önemli bir artışa yol açabilir. Karaciğer, kalp kası, iskelet kası, böbrekler ve eritrositlerde yüksek düzeyde spesifik enzim aktiviteleri görülmektedir. Miyokard enfarktüsü genellikle LDH düzeylerinde 3-4 kat yükselmeyle ilişkilendirilir; miyokardit, kardiyak ritim bozuklukları, kardiyoversiyon ve prostetik kapak değiştirmede de benzer artışlar meydana gelebilir. LDH/AST oranı, hemoliz veya diseritropoez kaynaklı prehepatik sarılığı hepatik sarılıktan ayırt etmek için kullanılabilir. Yüksek LDH aktivitesine yol açabilecek diğer hastalıklar arasında kas hastalıkları, şok, pulmoner embolizm/enfarktüs ile hemolitik ve megaloblastik anemiler yer almaktadır. Ayrıca hematolojik kanserler, solid tümörler gibi malign durumlarda da LDH düzeylerinde yükselme görülür.  

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.