×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Seroloji Testleri

TEST ADI

Toxo IgM

SİNONİM

Toxoplazma Gondii, TXG, TORCH, T. gondii, TOXGP, Toxoplasmosis

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Serum, plazma (EDTA, heparin)

NUMUNE KABI

Sarı, kırmızı, yeşil, mor kapaklı tüpler

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hemoliz, lipemi, ikter

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün 3 saat sonra

AÇIKLAMA

Belirgin klinik hastalık nadir görülür. Hamilelikten önce veya hamilelik sırasında oluşan primer enfeksiyon fetal ölüme veya ciddi konjenital anormalliklere, özellikle beyin ve Santral Sinir Sistemi (SSS) hasarına neden olabilir. Çok sayıda çalışma, hamilelikten önce oluşan Toksoplazmaya karşı maternal IgG varlığının fetüsü parazit enfeksiyonuna karşı koruduğunu göstermiştir. Genel popülasyonda görülen iyi huylu enfeksiyona karşılık, immünokompromize hastalarda SSS’ni içeren şiddetli Toksoplazma hastalığı oluşabilir. Toksoplazmoz AIDS hastalarının yönetiminde çok önemlidir. Latent parazitin veya kistin yeniden aktive edilmesiyle AIDS hastalarının %3-38'inde serebral toksoplazmoz gelişebilir.

Konjenital tokzoplazmozis hamileliğin ilk üç ayında gelişebilen nadir bir enfeksiyon olmakla beraber düşük tehdidi, hidrosefali, SSS kalsifikasyonu, konvulziyonlar, oküler lezyonlar gibi çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hamileliğin 4. ayından itibaren plasental bariyer koruyuculuğu azalabilir ve fetusa bulaş riski artar. Buna karşın komplikasyonların şiddetinde de azalma olur (epilepsi, ensefalomyelit, koryoretinit, yenidoğan sarılığı gibi). Anti-Toxoplasma gondii IgG’nin sabit yüksekliği önceden sağlanmış bağışıklığı doğrular.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.