×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Seroloji Testleri

TEST ADI

Quantiferon

SİNONİM

Latent Tüberküloz, Interferon Gamma Salınım Testi, IGRA, Tüberküloz kan testi

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Plazma (Özel Quantiferon tüpleri), heparinli tam kan

NUMUNE KABI

Özel Quantiferon tüpleri, yeşil kapaklı tüp

NUMUNE RET NEDENLERİ

--

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Ertesi gün saat 18:00

AÇIKLAMA

Quantiferon, IGRA (Interferon Gamma Releasing Assay) yöntemine dayalı M. Tuberculosis enfeksiyonunun tanısına yardımcı olabilecek bir in vitro kan testidir. Quantiferon testi, aktif ve latent tüberküloz enfeksiyonunun saptanması ve tedavi edilmesi gereken durumlarda kullanılabilir. Quantiferon cilt testi (tüberkülin deri testi) ile karşılaştırıldığında, tüberküloz enfeksiyonunu tespit etmek için daha özgül bir yöntem olarak kabul edilir. Ayrıca, cilt testi ile karşılaştırıldığında daha az yanıltıcı sonuçlar verebilir ve BCG aşısı olan kişilerde yanlış pozitif sonuçlar olasılığını azaltabilir.

Bu testte, alınan kan örneğinden, tüberküloz ile enfekte olmuş hücrelerin salgıladığı özgül bir protein olan interferon-gamma (IFN-γ) seviyeleri ölçülür. Interferon gama'yı stimüle etmek için tüberküloza özgü rekombinant protein antijenleri (ESAT-6, CFP-10 ve TB 7.7) kullanılır. Antijenler plazmaya eklendiğinde, effector/memory T lenfositler  IFN γ üretmek için hızla yeniden uyarılır. Uyarıya cevap olarak plazmaya salınan IFN γ ölçülmesi testin temelini oluşturur.

IGRA testi epidemiyolojik, radyolojik ve hekimin kullanabileceği diğer medikal ve diagnostik değerlendirmeler ile birlikte kullanılır.  Dolaşımdaki çok yüksek IFN-y seviyeleri veya heterofil antikorların varlığı belirsiz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Tıbbi tedaviler veya bağışıklık sistemini bozan durumlar, IFN γ yanıtlarını potansiyel olarak azaltabilir. Negatif bir sonuç M. tuberculosis enfeksiyonu veya tüberküloz hastalığını dışlamaz.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.