×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Seroloji Testleri

TEST ADI

Antinöronal Antikorlar

SİNONİM

Paraneoplastik Panel, amphiphysin, CV2/CRMP5, PNMA2 (Ma2/Ta), Ri, Yo, Hu, ZIC4, Anti-Tr (PCA-Tr, DNER)

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Serum

NUMUNE KABI

Sarı veya kırmızı kapaklı tüpler

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hemoliz, lipemi, ikter

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Ertesi gün saat 18:00

AÇIKLAMA

Antinöronal antikorlar, vücudun kendi sinir hücrelerine (nöronlara) karşı ürettiği antikorlardır ve çeşitli nörolojik bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Bunlar arasında otoimmün nöropati, nörolojik otoimmün hastalıklar, nörodejeneratif hastalıklar ve bazı psikiyatrik bozukluklar yer alabilir. Ancak, antinöronal antikorların varlığı tek başına bir tanı koymak için yeterli değildir ve bu antikorların nörolojik semptomların bir sonucu mu yoksa nedeni mi olduğunu belirlemek için daha fazla değerlendirme gerekebilir.

Paraneoplastik nörolojik sendromlar (PNS), tümörlerle doğrudan ilişkili olarak ortaya çıkan merkezi ve periferik sinir sistemi hastalıklarıdır. Ancak bunlar doğrudan tümörden veya onun metastazlarından kaynaklanmadığı gibi sitostatik ilaçlar veya radyoterapi tedavisinin bir yan etkisi de değildir. Malign hastalıkları, özellikle akciğer tümörleri olan hastaların yaklaşık %15'inde PNS vardır. PNS'nin klinik belirtileri ensefalomiyelit, limbik ensefalit, hızla ilerleyen serebellar sendrom, opsoklonus-miyoklonus, duyusal nöropati, gastrointestinal yalancı obstrüksiyon ve Lambert-Eaton miyastenik sendromu içerir. Tümör tipine bağlı olarak tümör hücreleri, amfifizin, CV2/CRMP5, PNMA2 (Ma2/Ta), Ri, Yo, Hu, ZIC4 veya Tr (DNER) gibi antijenleri eksprese eder. Bunlara karşı gelişen antinöronal otoantikorlar antijenlerine bağlanır ve nörolojik bozukluklara neden olabilir. Nöronal antikorlar yararlı biyobelirteçler olarak belirlenmiştir ve bunların tespiti, PNS tanısında büyük önem taşımaktadır. Nöronal otoantikorlar hem serumda hem de beyin omurilik sıvısında test edilmelidir.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.