×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Seroloji Testleri

TEST ADI

Extractable Nükleer Antijen Antikorlar

SİNONİM

ENA, ENA geniş panel, Extractable Nuclear Antigen Antibodies, Ribozomal P protein, histon, SS-A, SS-B, Ro-52, PM-Scl, Ku, Anti-Mi-2, Sm, Jo-1, CENP B, PCNA, dsDNA, AMA-M2, DFS70

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Serum

NUMUNE KABI

Sarı veya kırmızı kapaklı tüpler

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hemoliz, lipemi, ikter

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Ertesi gün saat 18:00

AÇIKLAMA

Hücre çekirdeğinde yer alan nükleik asit, nükleer proteinler  ve ribonükleoproteinler gibi çeşitli antijenik proteinleri (ENA, Extractable Nucleer Antigen) hedefleyen  otoantikorlar (Anti-nükleer antikor, ANA) otoimmün hastalıkların, özellikle de romatizmal hastalıkların tanısında kullanılır. ENA profili, genellikle ANA pozitif gelen hastaların spesifik alt antijenik  proteinlerinin belirlenmesi için istenir. Bu antikorlar, otoimmün hastalıkların tanısında ve yönetiminde önemli bir rol oynar. Özellikle Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), Sjögren Sendromu, Sistemik Skleroz (Skleroderma), ve Polimiyozit ve Dermatomiyozit gibi otoimmün hastalıklarda bu antikorlar sıkça araştırılır.  İnflamatuar romatizmal hastalıklarda nükleer antikorların prevalansı %20-100 arasında değişir. 

Extractable Nuclear Antigen Antikorları arasında en yaygın olanlar şunlardır:

  1. Anti-SSA (Ro) ve Anti-SSB (La) antikorları: Özellikle Sjögren Sendromu ve SLE ile ilişkilendirilirler.
  2. Anti-Sm antikorları: SLE'nin spesifik bir belirteci olarak kabul edilirler.
  3. Anti-RNP antikorları: Özellikle Overlap Sendromu ve Mixed Kollagen Vasküler Hastalığı gibi bağ dokusu hastalıklarında görülürler.
  4. Anti-Scl-70 antikorları: Skleroderma (Sistemik Skleroz) ile ilişkilendirilirler.
  5. Anti-Jo-1 antikorları: Polimiyozit ve Dermatomiyozit gibi inflamatuar miyopatilerde bulunur.

Pozitif sonuçlar, hastalığın tanısına ve yönetimine yardımcı olabilir, ancak tek başına tanı koymak için yeterli değildir. Klinik belirtiler, fizik muayene ve diğer laboratuvar testleri ile birlikte değerlendirilmelidir.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.