×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Klinik Biyokimya Testleri

TEST ADI

Kreatinin, İdrar

SİNONİM

--

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

İdrar

NUMUNE KABI

Temiz, ağzı kapaklı tüp

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hematüri

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün 2 saat sonra

AÇIKLAMA

Kreatinin, neredeyse sadece kaslarda bulunan kreatin ve fosfokreatinin metabolik bir ürünüdür. Bu nedenle, kreatinin üretimi kas kütlesiyle orantılıdır ve günden güne çok az değişiklik gösterir. Böbrek hastalıklarının tanısı ve tedavisinde kullanılan kreatinin ölçümleri, böbrek glomerüler işlevinin değerlendirilmesinde ve böbrek diyalizinin izlenmesinde kullanışlıdır. Serum kreatinin hastanın yaşı, vücut ağırlığı ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. Bazen, göreceli olarak kas kütlesi azalan hastalarda, kaşektik hastalarda, ampütelerde ve yaşlılarda düşüktür. Genellikle normal olarak değerlendirilebilecek bir serum kreatinin düzeyi böbrek fonksiyonlarında bozukluk olma olasılığını ortadan kaldırmaz.

İdrar kreatinin testi, genellikle spot idrar örneğinden veya 24 saatlik idrar toplama yoluyla yapılır. Böbrek fonksiyonlarını ve glomerüler filtrasyon hızını (GFR) değerlendirme ve proteinürü değerlendirmesinde olduğu gibi idrar kreatinin testi genelde diğer testlerle birlikte kullanılır. İdrarla atılan diğer metabolitlerin analizinde standardizasyon sağlanması amacı ile idrar kreatin oranları kullanılır.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.