×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Hormon

TEST ADI

SHBG

SİNONİM

Seks Hormonu Bağlayan Globulin, Sexual Hormone Binding Globulin, hirsutizm, polikistik over hastalığı, testosteron, estradiol

LABORATUVAR KODU

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Serum, plazma (heparin)

NUMUNE KABI

Sarı, kırmızı, yeşil kapaklı tüpler

NUMUNE RET NEDENLERİ

Hemoliz, lipemi

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

3 saat sonra

AÇIKLAMA

Seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) kandaki testosteron ve estradiol taşımasından sorumlu karaciğerde sentezlenen bir glikoproteindir. Biyolojik olarak aktif steroidlerin yaklaşık %2'si serbestçe hareket ederken kalanların çoğu SHBG ve albümine bağlanır. Serbest hormon + hormonların albümine bağlanan kısmı biyolojik olarak kullanılabilir hormonu temsil eder. SHBG ölçümü, fazla androjene işaret eden ancak androjen seviyelerinin normal olduğu klinik semptomların görüldüğü kronik ya da aşırı androjenik faaliyetin önemli bir göstergesi olabilir. Yüksek SHBG seviyeleri, androjen duyarsızlığı, hipertiroidi, karaciğer sirozu olan kişilerde görülebilir ve oral gebelik önleyiciler ya da antiepileptik ilaçlar alan hastalarda bulunur. Düşük SHBG konsantrasyonları genellikle hipotiroidizm ve androjen replasman tedavisi gören erkeklerde görülürken, hirsutizm, virilizm, polikistik over sendromu (PCOS), yüksek androjen seviyesi, obezite ve akromegalisi olan kadınlarda SHBG seviyelerinde düşme görülmektedir. SHBG üretimi androjen/östrojen dengesi, tiroid hormonları, insülin ve beslenme faktörleri ile düzenlenir. SHBG konsantrasyonu östrojen ile artarken, androjen ile azalmaktadır. Hem erkek hem de kadınlarda yaşla birlikte üretim de artar. Evli ve doğum yapmış kadınlarda düzeyler çok daha yüksektir. Sonuç olarak, SHBG konsantrasyonları erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlarda daha yüksektir. Hamile kadınlar, artan östrojen üretimleri nedeniyle oldukça yüksek SHBG konsantrasyonlarına sahiptir.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.