×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Mikrobiyoloji Testleri

TEST ADI

Anal Bant

SİNONİM

Selefon bant, gaitada parazit (anal bant ile), enterobius vermicularis yumurtası, oksiyür vermicularis, kıl kurdu yumurtası arama, parazit yumurtası arama

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Selefon bant veya perianal sürüntü

NUMUNE KABI

Lam ve selefon bant/SF içeren eküvyon çubuklu kapaklı tüp

NUMUNE RET NEDENLERİ

Uygunsuz alım

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün

AÇIKLAMA

Kıl kurdu olarak bilinen parazit (E. Vermicularis, oksiyur) özellikle çocuklarda yaygın olarak görülür. Perianal bölge ve anüste kaşıntı, iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı sık görülen semptomlardır. Kaşıntının nedeni yumurtalarını bırakmak için dişi parazitlerin aşağılara doğru hareket etmeleridir. Kesin tanı yumurtaların ya da parazitin kendisinin görülmesi ile konulur. Parazit çıplak gözle dışkıda görülebilir. Parazit yumurtaları ancak mikroskobik inceleme ile belirlenebilir. En kesin sonuç selofan bant yöntemiyle alınır. Dişi parazitlerin anüsten dışarı çıkarak perianal bölgeye yumurtlamaları nedeniyle ancak bu yöntemle tanı konulur. Tek bir inceleme ile teşhis koymak zor olabilir. Bu yüzden işlemin en az 3 ayrı günde tekrarlanması önerilir. Numune hasta sabah uyanır uyanmaz tuvalete gitmeden önce alınmalıdır. Numune alımındaki temel prensip, selofan bandın yapışkanlı tarafının perianal bölgeye temas ettirilmesi ve oradaki yumurtaların yapıştığı yerde incelenerek tespit edilmesine dayanır.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.