×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

İdrar ve Gaita Testleri

TEST ADI

Gaitada Gizli Kan

SİNONİM

Fecal Occult Blood (FOB), Guiac testi

LABORATUVAR KODU

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Guiac yöntemi: Hastanın son 48 saat içinde tükettiği ilaç ve gıdalardan etkilenir, Son 48 saatte tüketilmemesi gereken yiyecekler: • Pişmiş, yarı pişmiş etli yemekler, kırmızı et, karaciğer, dalak , böbrek, kalp, sosis, salam • Kavun, şalgam, turp, brokoli, salatalık, havuç, karnabahar • Portakal benzeri narenciyeler ve bunların suları. Test öncesi ideal olarak 7 gün süresince: • Nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (ağrı kesici ateş düşürücü, antiromatizmal ilaç grubu) alınmamalıdır. • Test öncesien az 3 gün süresince demir ya da 250 mg’dan fazla C vitamini içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. Ayrıca test öncesi 7 gün alkol kullanılmaması önerilir.

NUMUNE TİPİ

Gaita (dışkı)

NUMUNE KABI

Ağzı kapaklı gaita kabı

NUMUNE RET NEDENLERİ

Kanamalı hemoroid, idrar yollarında kanaması olan hasta numuneleri, adet kanaması olan kadın hastaların numuneleri

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün, 2 saat sonra

AÇIKLAMA

Gaitada gözle görülemeyecek kadar düşük miktarlarda bulunan kan varlığını araştırmak için yapılan bir testtir. Sıklıkla kansızlık(anemi) nedenlerinin incelenmesi sırasında ve bağırsak ile ilişkili birçok hastalıkta ölçümü önem taşımaktadır. Pozitif sonuçlarda kolonoskopi yapılması gerekmektedir.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.