×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Mikrobiyoloji Testleri

TEST ADI

Gaita Kültürü

SİNONİM

Dışkı Kültürü, Feçes Kültürü, Salmonella ve/veya Shigella kültürü, Tifo Kültürü, Paratifo Kültürü, Basilli Dizanteri Kültürü

LABORATUVAR KODU

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Gaita (Dışkı)

NUMUNE KABI

• Ağzı kapaklı gaita kabı (tercihen yarım saat, en çok 2 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalı) •Carry Blair transport besiyeri (laboratuvara ulaşım gecikecek ise) •Bebek bezinde gelen numuneler tercih edilmez. Bebeklerden örnek alınırken hazır bezlerin sırt kısmı kullanılıp, dışkının eküvyonla carry-blair transport ortamına alınması önerilir.

NUMUNE RET NEDENLERİ

Uygunsuz alım, uygunsuz transport koşulları

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

2-3 gün sonra

AÇIKLAMA

Gaita kültürü, gastroenterit, kolit, dizanteri gibi bakteriyel sindirim sistemi enfeksiyonlarına neden olan etkenlerin tespitine yönelik bir testtir. Bu test ile örnekte özellikle salmonella (tifo,paratifo) ve shigella (basilli dizanteri) cinsi bakterilerin varlığı araştırılmaktadır. Enterohemorajik E.Coli için ya da hastada başka bakterilerden şüphelenilmesi durumunda (pirinç suyu ishal, deniz ürünlerinin tüketilmesini takiben başlayan ishal gibi) laboratuvar bilgilendirilmeli ve uygun çalışmalar yapılmalıdır (gaitada vibrio kültürü, yersinia kültürü gibi). Özellikle Campylobacter Türleri rutin gaita kültüründe üretilemez. Bu bakteri için daha özel uygulamalar gerekir. Ayrıca özellikle antibiyotik tedavisi sonrası ortaya çıkan inatçı bir ishal tablosu durumunda, Clostridium Difficile toksinlerinin bulunup bulunmadığının araştırılması gerekir.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.