×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

İdrar ve Gaita Testleri

TEST ADI

Gaitada Rotavirüs Antijeni

SİNONİM

Rota testi, dışkıda rotavirüs testi

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Yok

NUMUNE TİPİ

Gaita (dışkı)

NUMUNE KABI

Ağzı kapaklı gaita kabı

NUMUNE RET NEDENLERİ

Uygunsuz transport: 2 saatten fazla beklemiş numune tercih edilmez, numunenin çocuk bezi içinde transportu uygun değildir.

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Aynı gün, 1-2 saat sonra

AÇIKLAMA

Rotavirüs özellikle 6 ay-2 yaş arası çocuklarda en sık rastlanılan nonbakteriyel gastroenterit etkendir. Hafif şiddetli kusma ve ishalden, ağır derecede sıvı kaybına (dehidratasyona) yol açan akut gastroenterit tablosuna kadar değişen şiddetlerde hastalık tablolarına neden olabilir. Ateş, kusma, sulu kötü kokulu kansız ishal en sık görülen semptomlardır. Rotavirüs, ılıman iklim bölgelerinde özellikle kış aylarında gastroenterit salgınına neden olur. Hastane enfeksiyonlarının da sık rastlanılan etkenlerinden biridir. Yetişkinlerde çoğu kez asemptomatik enfeksiyonlara neden olduğu halde, özellikle huzur evlerinde yaşlılar arasında ağır seyreden gastroenterit salgınına yol açabilir. Böyle durumlarda etkenin erkenden saptanması ve gereken önlemlerin hemen alınması büyük önem taşır. Rotavirüs ishali, adenovirüs ishali ile çok karışır. Dışkı analizinde rotavirüs antijeninin pozitif olması tanı koydurucudur.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.