×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç
  • Genel Bilgiler

Test Kataloğu

TEST KATEGORİSİ

Mikrobiyoloji Testleri

TEST ADI

HPV Genotip Tayini (RT-PCR)

SİNONİM

Human papilloma virüs, genital siğil, condyloma acuminatum, anal ve anogenital siğiller, servikal kanser

LABORATUVAR KODU

--

ÖN HAZIRLIK GEREKSİNİMİ

Numune doktor tarafından alınır. Örnek alınmadan önce spekulumlar antiseptik ile muamele edilmemelidir. Üretral örnek alınmadan önce hasta 2 saat tuvalete gitmemiş olmalıdır.

NUMUNE TİPİ

Servikal sürüntü, üretral sürüntü

NUMUNE KABI

steril örnek kabı, sürüntü alınmış eküvyon çubuğu, özel transport (laboratuvarımızdan temin edilebilir)

NUMUNE RET NEDENLERİ

Uygunsuz alım, numunenin kanla kontamine olması

ÇALIŞMA ZAMANI

Her gün

SONUÇ VERME SÜRESİ

Numune geliş saatine göre aynı gün veya 1 gün sonra

AÇIKLAMA

Human papilloma virüs (HPV) deride ve mükoz memranlarda bulunan çok katlı epitel dokusunu enfekte eder. 200 dolayında genotipi vardır, bunların yaklaşık 40'ı insanlarda hastalık oluşturur. Genital siğil etkenidir, vulva, vajen,anüs, serviks, penis, scrotum, kasıklarda görülebilir. (Condyloma accuminata olarak da adlandırılır.) HPV çoğunlukla cinsel ilişki ve genital bölge cildinden direkt temas ile bulaşır. Doğum sırasında bebeğe de bulaşabilmektedir. HPV'nin 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 genotipleri yüksek risklidir. Bunlar zaman içinde hücrelerin yapısını bozarak kansere yol açabilmektedir. En sık rahim ağzı kanserine yol açmakta ve bunların %70'inden HPV 16 ve 18 sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca HPV anal kanserler, penis kanseri, bazı ağız ve boğaz kanserleri ile de ilişkilidir. (Sigara kullanımı, beslenme bozuklukları gibi faktörler malign lezyon gelişme olasılığını arttıran kofaktörlerdir.) Genital bölgede en sık siğil yapan HPV tipleri düşük riskli HPV 6 ve 11'dir. HPV ile enfekte kişilerin çoğunda bağışıklık sistemi sayesinde ortalama 2 yıl içinde virüs vücuttan tenizlenmekte, ancak bazı kişilerde virüs kalıcı olmakta ve bu grup kanser gelişimi açısından risk altında olmaktadır. Etkeni HPV olan rahim ağzı kanserinin tarama ile erken teşhisi mümkündür. düzenli yaptırılan PAP-Smear ve HPV PCR testleri rahim ağzı kanserini erken aşamada saptamak için iyi bir yöntemdir.

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.